Sedam medalja za Poljake

Proteklog vikenda (5-7. Veljače) u Wislańskoj Kubalonki, unatoč mrazu, bilo je zaista vruće. Europsko prvenstvo ESDRA ondje je okupilo 180 natjecatelja iz više desetaka zemalja i čak 1.200 pasa.

Sadržaj

Na stazama pripremljenim za svakodnevno skijanje u trci, vrlo vijugavim, prepunim dugim usponima i oštrim spuštanjima, trkale su ekipe od 4-12 pasa i ekipe koje su se sastojale od skijaša i psa.

Po prvi put u povijesti natjecanja ESDRA, natjecanje je održano u formuli Olimpijskog modela - odnosno, masovnog starta timova koji se sastoje od četiri psa. Bio je to nesumnjivo najspektakularniji, ali i najopasniji dio događaja. Timovi koji na startu postignu maksimalnu brzinu mogu se sudariti, zapriječiti ili zapetiti konopce. Ovo natjecanje okupilo je u startu stotinu pasa (25 ekipa). Glavni favorit bio je Igor Tracz, koji je startao s malim kašnjenjem zbog komplikacija, ali uspio je nadoknaditi gubitak te je utrku završio s titulom europskog trkača. Ukupno je poljska reprezentacija osvojila sedam medalja (uključujući dvije u kategoriji juniora). U pojedinačnim natjecanjima (skijoring, pulka) skandinavci su se pokazali neporaženi, koji su bili drugi na sprinterskoj ruti.Zauzvrat, na ukupnoj udaljenosti od gotovo 100 km, zlato za Poljake osvojila je Jolanta Kałat i njezina nepristojna Euro-noge - braća Kufel i Krówek.

Pravi crni konj prvenstva bio je musher iz Katovica, Grzegorz Burzyński. Njegova dobro koordinirana momčad aljaškog huskyja svakodnevno je putovala 32 km poput oluje, povećavajući prednost pred svojim rivalima svaki dan. Zahvaljujući psima Grzegorza, Poljska je prvi put osvojila zlato na srednjoj udaljenosti tijekom natjecanja u rangu Europskog prvenstva. Psi Burzyński - 7-godišnja Kitty i njezino trogodišnje potomstvo - imaju samo nekoliko pokreta, pa je za većinu njih takav dobar rezultat Šleskog mustera bio veliko iznenađenje. Rezultati na www.ec2010.mushing.pl

Mnogobrojna publika očekivala je da će vidjeti pahuljaste sibirske huskyje ili snježnobijele samoede. Međutim, umjesto snježnih pasa na rutama Kubalonkija, na ostrvima Kubalonki nalazili su se orlovi: euro-noge, sivci i aljaški huskyji. ESDRA povezuje pse bez čistoće, iako oni nisu obični hibridi. Često potječu iz vrlo pomno odabranih udruga, a mushers imaju rodovnice koje sežu mnogo generacija. Naravno, kriterij odabira je samo performanse pasa, stoga im često nedostaju jednolične značajke izvana.

Medijski pokrovitelj natjecanja bio je mjesečnik „Moje pite“.